Deviza scolii noastre: "O sansa fiecarui copil de a reusi in viata"

Ne gasiti si pe FACEBOOK, la adresa: http://ro-ro.facebook.com/Scoala309

Unitatea noastra de invatamant si-a inceput activitatea in anul 1986 la adresa actuala: strada Moinesti Nr. 9, sector 6.

Scoala este dotata cu sali de clasa spatioase, cu mobilier modern; biblioteca cu peste 10.000 volume unde copiii isi pot cauta si citi in liniste cartile preferate; laborator de informatica utilat cu calculatoare performante conectate la Internet, cu aparatura moderna audio-video unde sunt sustinute lectii interactive utilizand softuri educationale/ internetul. Acest laborator se poate considera un centru de informare, elevii avand acces la Internet, imprimanta, scanner.

Scoala dispune de un semiinternat pentru clasele I-IV, fara plata, unde elevii isi pregatesc temele pentru a doua zi sub indrumarea unui pedagog. Aici copiii beneficiaza si de un videoproiector, putand astfel viziona diferite filme de desene animate, documentare etc.

Cadrele didactice ale unitatii noastre de invatamant sunt foarte bine pregatite (master, grad didactic I, diverse cursuri de formare profesionala) si cu experienta.

VIZIUNEA SCOLII

Viziunea noastră este de a oferi elevilor posibilitatea să dobândească, să demonstreze, să prezinte și să valorifice cunoștințele și abilitățile care îi vor sprijini, pe tot parcursul vieții, să participe și să contribuie la lumea globală și să practice valorile de bază ale școlii:

Respect

Incluziune

Toleranță

Modernizare

MISIUNEA SCOLII

Școala noastră dă putere tuturor elevilor să îmbrățișeze învățarea, să își atingă cel mai înalt potențial și să-și construiască bunăstarea emoțională, socială și fizică.

Credem că educația ar trebui să aibă loc într-un mediu pe deplin incluziv, cu șanse egale pentru toți și că toți copiii ar trebui să învețe să prețuiască diferențele. Școala noastră se străduiește să fie în centrul comunității locale, cu legături pozitive și eficiente cu comunitățile mai largi și globale.

Despre noi:

Adresa:

Strada Moinesti nr. 9, sector 6

Tel/Fax : 021-4340426

e-mail: scoala_generala_nr309@yahoo.com

Pagina de Facebook

Mijloace de transport:

• autobuzul 137 – la staţia Şcoala 309

La statia Piata Gorjului:

• autobuzele 136, 236, 336

• troleibuzele 61, 62

• metrou - Piata Gorjului